Anasayfa

Genel

Her yaşta uyulması gereken en iyi cilt bakımı rutini

Her yaşta uyulması gereken en iyi cilt bakımı rutini

Her yaşta uyulması gereken en iyi cilt bakımı rutini

Dermatologlar 30’lu, 40’lı, 50’li, 60’lı ve daha sonraki yaşlarınız için ideal cilt bakım rutinini ortaya koyuyor.

Cilt bakımı rutininize gelince, değişim sadece kaçınılmaz değil, aynı zamanda şiddetle tavsiye edilir. On yıl önce ihtiyaç duyduğunuz ve kullandığınız ürünler, cildinizin şimdi ihtiyaç duyduğu ürünler olmayabilir.

Örneğin, 30’lu yaşlarınızda derin çizgiler veya pigmentasyon önemli bir endişe kaynağı olmayabilir, ancak parlaklık ve hafif kaz ayakları için en iyi göz kremini bulmak, arama geçmişinizin üst sıralarında yer alabilir. 40’lı yıllar, kolajen seviyeleri gözle görülür bir düşüş yapmaya başladığında, retinol kremi temel bir maddedir ve yüz için en iyi yüz güneş koruyucusunu bulmak mutlak bir zorunluluktur. 50’li ve 60’lı yaşlarındayken, senin için neyin işe yaradığını biliyorsun. Muhtemelen ideal temizleyicinizi ve en iyi retinol kremini buldunuz, ancak menopozdaki cilt değişiklikleri tekmelendiğinden, paranızın karşılığını biraz daha fazla almanız gerekebilir.

Hangi yaşam evresinde olursanız olun, ürünlerinizi arada sırada yeniden değerlendirmeye değer. Birkaç cilt bakımı rutininin üstünde durmak, gayet iyi giden bir cilt ile geçen her yıl daha iyiye giden bir cilt arasındaki fark olabilir.

YAŞINIZ İÇİN BİR CİLT BAKIMI RUTİNİ NASIL OLUŞTURULUR?
Bu, cildimizin neden ve daha da önemlisi nasıl yaşlandığını anlamakla başlar.
“Cildin yaşlanması iki farklı süreci içerir:”

“Kronolojik yaşlanma genetik tarafından belirlenir ve ince kırışma, cildin incelmesi ve yetersiz kolajen üretimi nedeniyle sıkılık kaybı ile karakterize edilir. Dışsal yaşlanma , esas olarak ciltte kızarıklık, kırışma, renk değişikliği ve dokusal değişikliklere yol açan güneşe maruz kalma nedeniyledir. Ultraviyole ışınları ayrıca kolajen ve elastikiyetin artan tahribatına neden olabilir.”

Ardından, bunun yaşam aşamanıza nasıl etki ettiğini öğrenin. “Cildimiz, ihtiyaç duyduğu temel besinleri elde etmek için tutarlı bir cilt bakım rejimine dayanan dinamik bir organdır. Ve 20’li yaşlarımızda cildimizin ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğu aslında 30’lu, 40’lı yaşlarımızda ve sonrasında ihtiyaç duyulan besinlerin aynı listesidir. Bununla birlikte, cildimizin onlarca yıl boyunca değişen ve genellikle daha hedefe yönelik bir yaklaşım gerektiren anatomik ve fizyolojik ihtiyaçları vardır.”

30’lu yaşlarınızda, cilt bakımı rutininiz uzun vadeli koruma ve önlemeye, kısa vadeli aydınlatma ve nemlendirmeye odaklanmalıdır.

“20 yaşından itibaren her yıl kolajenimizin yaklaşık %1-1,5’ini kaybettiğimizi biliyoruz. Böylece 30 yaşına gelindiğinde, cildimizin pürüzsüz ve çizgisiz görünmesini sağlayan önemli esnek proteinler olan kolajen ve elastin önemli ölçüde tükendi” “Sonuç olarak, bu yaş grubu ince çizgi ve kırışıklık görünümünü görmeye başlayabilir. Melanositler (kahverengi pigment yapan hücreler) de kararsız hale gelebilir, yani aşırı kahverengi pigment, melanin üretme olasılıkları daha yüksektir, bu da hiperpigmentasyona ve güneş lekelerine yol açabilir.

SABAH CİLT BAKIM RUTİNİ
Temizleyici : “Sabahları her zaman krem ??veya jel temizleyici ile nazikçe temizlemenizi öneririz”. “Bu, gözeneklerinizi sağlıklı tutmanın basit ama etkili bir yoludur, özellikle de döngünüzün belirli aşamalarında kopmalara yatkınsanız.”

Serum : Tipik olarak tonerden sonra ve nemlendiriciden önce uygulanan serum, aktiflerinizi cilt bakımı rutininize entegre etmeniz için harika bir araçtır. “Tamamen doğal bitki bazlı pigment aydınlatıcılar olan Vitamin C, Alpha Arbutin ve Resveratrol gibi bileşenleri arayın”. Mevcut en iyi nemlendirici bileşen olan hyaluronik asit (HA) de orada olmalıdır.

SPF: Her gün SPF kullanmak cildinizi ani ve uzun vadeli hasarlardan korumanın en iyi yoludur. “Çinko oksit ve Titanyum Dioksit gibi mineral bileşenleri arayın, çünkü bunlar gözeneklerinizi tıkamaz.

GECE CİLT BAKIMI RUTİNİ
Temizleyici : “Geceleri cildinizi iki kez temizleyin”. “Bu, tüm makyajı, kiri, bakterileri ve kirleticileri cildinizden çıkarmanızı sağlar ve daha iyi ürün penetrasyonu sağlar”. Makyajı temizlemek için önce hızlı, etkili ve yağlı olmayan misel suyu gibi bir şey kullanın. Ardından, günün gerçek kirini cildinizden çıkarmak için bir balsam, yağ, jel veya krem ??temizleyiciye (tercih ettiğiniz formülasyonu seçin) ihtiyacınız vardır. Yüzünüzde ılık suyla köpürtün,ardından havlu yüz bezi veya soğuk su sıçramasıyla çıkarın.

Serum : Büyük silahların zamanı, yani retinol. En iyi retinol kremleri ve serumları, güçlü çizgi azaltıcı, cilt pürüzsüzleştiricilerdir. Retinol muhtemelen oradaki en etkili cilt bakımı bileşenidir , ancak bazı yeni başlayanlar için kesinlikle tahrişe neden olabilir, bu nedenle haftada birkaç gece düşük konsantrasyonla başlayın ve toleransınızı artırın. “Yaşlanma ve düzensiz pigmentasyon belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olmak için alternatif günlerde retinil asetat içeren nazik ürünleri kullanmaya başlayın”

Gece kremi/yağ : Gündüz kreminize çok benzer, bu da cildinizi rahatlatmak ve yumuşatmak, diğer tüm ürünlerinizi kapatmak ve orada birkaç yumuşak aktif bileşen varsa, çok daha iyi!

Peeling : Peeling söz konusu olduğunda, “Bazıları, ciltlerini Brillo ped stiliyle fırçalarlarsa lekeleri ve pigmentasyonu gidereceklerine inanıyor. Aslında, aşırı peeling cildinize zarar vererek artan kızarıklık, hassasiyet, pigmentasyon ve lekelere neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli peeling bileşenleri laktik asit, salisilik asit ve bentonit kildir, bunları serumlar ve peelingler gibi kumlu olmayan formülasyonlarda ararlar.

Göz kremi : İsteğe bağlı, ancak bölge için endişeleniyorsanız veya şiş gözleri daha sık fark etmeye başlıyorsanız, kafein içeren hafif bir şey kullanın. Ayrıca ihtiyaca göre daha yoğun bir rotaya da gidebilirsiniz. “İnce çizgileri, koyu halkaları ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olmak için büyüme faktörleri ve retinil asetat içeren bir göz kremiyle cilt bakım rutininizi canlandırın” .

40’LI YAŞLARINIZ İÇİN CİLT BAKIM RUTİNİ

“Perimenopoz sırasında – menopoza kadar geçen on yıllık dönem – seks hormonu seviyeleriniz önemli ölçüde düşer. Özellikle kolajen üretimi ve cilt bariyer fonksiyonunu desteklemek için gerekli olan östrojeniniz . Bu nedenle cilt bakımı stratejiniz, hormonal değişikliklere karşı koymak için ciltte kolajen oluşumunu ve hidrasyonu artırmaya odaklanmalıdır”.

Cilt bakımı açısından, köpüren temizleyiciler ve yüz fırçaları gibi fazla soyucu olan her şeyi değiştirin. Krem veya jel temizleyiciler, nemlendirici, bariyer destekleyici bir temizlik sağlar.”

Temel cilt bakımı rutininize ne eklemelisiniz:

Hyaluronik toner : Bu, cildin PH’ını yeniden dengelemeye ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Takviyeler: Takviyelerle içeriden kolajeni artırın. “Hyaluronik asit, fitoseramidler ve vitamin kofaktörleri gibi cildin inşa etme ve onarma yeteneğini artıran bileşenlere sahip olanı arayın.”

50’Lİ YAŞLARINIZ İÇİN CİLT BAKIM RUTİNİ

Çoğumuz 50’li yaşlarımızda menopoz yaşarız – ya da en azından yaşamaya başlarız – ve bu, östrojen eksikliği olan cildi ve gençlik yıllarımızdan bu yana en şaşırtıcı değişikliklerden bazılarını beraberinde getirir. Ana sorunlar cilt kuruluğu, pigmentasyon ve hormonal bozulma olma eğilimindedir , bu nedenle ürünlerinizin işe uygun olduğundan emin olun.

“Günde iki kez temel bir rutin olarak serum, göz kremi, nemlendirici kullanın” ve antioksidanlar , antienflamatuarlar, büyüme faktörleri, hyaluronik asit ve kolajen peptitleri içeren ürünlere dikkat etmek kolajen üretimini iyileştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Temel cilt bakımı rutininize ne eklemelisiniz:

Daha zengin dokular: Doğal sebum eksikliği nedeniyle cilt daha kuru hale geldikçe, genç ve canlı bir görünüm için daha zengin, yumuşatıcı ağırlıklı gündüz ve gece kremleri arayın; Cildiniz onları içecektir.

Düzeltmeler: İğnelerden çekinmiyorsanız ve enjekte edilebilir yoldan aşağı inmek istiyorsanız, ihtiyaca bağlı olarak altı ayda bir ila bir yılda bir Botoks veya hylauronik asit dolgusu seansı, derin çizgiler ve yüz hacmi kaybı üzerinde harikalar yaratabilir.

60’LAR VE SONRASI İÇİN CİLT BAKIM RUTİNİ

Daha yaşlı, daha muhteşem ve şüphesiz daha akıllı, cildiniz için neyin işe yaradığını biliyorsunuz ve o kadar fazla değişmeyecek ya da yolunuza beklenmedik eğriler atmayacak. Şimdi, çok çalıştığınız o yaşlanmayan ten rengini korumakla ilgili. Hidrasyona tutunmak, sıkılık kaybı ve solma pigmentasyonu ile uğraşmak muhtemelen en büyük endişeleriniz olacaktır.

Temel cilt bakımı rutininize ne eklemelisiniz:

Daha nazik retinoidler : “Sabah serumunuzda antioksidanlara ayak uydurun ve geceleri granaktif retinoid gibi retinoid açısından zengin hafif bir serum kullanmaya devam edin. Bu, yeni kolajen üretimine yardımcı olacak ve kuruluk ve hassasiyeti şiddetlendirmeden onarımı hızlandıracaktır.

Daha çok çalışan kremler: Cildinizi güçlü tutmak için nemlendirici adımında bitki bazlı peptitler ve bariyer destekleyici seramidler ekleyin. Hücre yenilenmesini ve onarımını iyileştirmek için haftada bir kez asit bazlı hafif bir peeling maskesi eklemeyi deneyin”

 

 

 

YORUM BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir