Anasayfa

Genel

Bir Kadinin kivrimlara ihtiyaci yoktur|Sohbet siteleri izmir chat

Bir Kadinin kivrimlara ihtiyaci yoktur|Sohbet siteleri izmir chat

Bir Kadinin kivrimlara ihtiyaci yoktur|Sohbet siteleri izmir chat

Son zamanlarda dünya, vücutlarını sergilemek için birçok büyük beden kadının ortaya çıkması ve “Vücudunu Sev ” kampanyaları başlatmasıyla birlikte, şişmanlama konusunda bir eleştiri dalgasına tanık oldu. Sıfır beden, ideal beden ölçüsünden, kadınların gereksiz ve iğrenç bir şekilde ulaşılmaz olarak bakmaya başladıkları bir bedene dönüştü. Marilyn Monroe, bir kadının yeni ‘ideal’i oldu. Bugün, daha fazla kadın onun gibi olmak istiyor. Daha fazla podyum tasarımcısı defilelerinde büyük beden modelleri sergiliyor ve daha büyük beden kadınlar için kıyafetler tasarlıyor. ‘Gerçek kadınların kıvrımları vardır’ şeklinde yeni keşfedilen bir anlayış var.

Kıvrımlı kadınların güzel olduğuna ve vücut şekillerini ödüllendirmeleri gerektiğine inansam da, tüm gerçek kadınların kıvrımlı olması gerektiğine inanmıyorum. Büyük beden kadınlar için özsaygı oluşturma hareketinin ortasında, genellikle doğal olarak ince olan veya sıfır beden bedene sahip kadınları küçük düşürdüğümüzü unutuyoruz. Dünya bedene daha pozitif yaklaşırken, öz-değeri güçlendirmeye yardımcı olma hareketi bazen istemeden birinin veya başka bir şeyin pahasına gerçekleşebilir. Bedeni kabullenme ve ideal bedenle mücadele ışığında, zayıf kadınların işinin kolay olduğu bir efsanedir.

Zayıf kadınlar, vücut ölçüleri konusunda sürekli eleştirilere maruz kalır ve genellikle şu tür yorumlarla karşı karşıya kalırlar:

“Bu kadar ince olmayı nasıl başarıyorsun?”

“Biraz ağırlık kullanabilirsin.”

“Dikkatli ol, rüzgar seni uçurabilir.”

“Çok zayıfsın, anoreksik görünüyorsun.”

“Neden çalışmaya ihtiyacın var ki?”

Ve hepsinden kötüsü:

Emzirmek için çok zayıfsın.

Şişman bir kadına şişman demeyecekseniz, neden zayıf bir kadına zayıf demek isteyesiniz?

Sıska utandırma genellikle kadın bedenlerine odaklanırken, erkeklerin bile bu toplumsal kötülükle karşı karşıya olduğu bir gerçektir. Erkeksi bir vücut genellikle yağsız, kaslı ve kadın vücuduna göre daha geniş bir yapıya sahip olarak tanımlanır. Zayıf erkekler kiloları için çağrılır ve sıklıkla “bir erkek için fazla zayıf” veya “yeterince erkeksi değil” oldukları söylenir. Tüm erkeklerin daha geniş çerçevelere sahip olmadığını ve vücutlarının göreceli olarak yargılanamayacağını kabul etmemiz önemlidir. Kadın ve erkek bedenlerimiz bize aittir ve kimsenin onayına tabi olmamalıdır.

Şahsen, sıfır beden figürüm için takdirten çok eleştiriyle karşılaştım. Zayıf doğmuş biri olarak, arkadaşlarımın ne kadar “anoreksik” olduğumdan şikayet etmelerini dinleyerek büyüdüm. Tamamen sağlıklı ve güçlü olduğumu kimse hesaba katmadı. Akrabalarım bana yiyecek getirirdi ve arkadaşlarım bazen alışveriş merkezinden bana yiyecek alırdı. İnsanlar sürekli olarak spor salonuna gitmeyi veya kalori saymayı bırakabileceğimi söylediler. Sıfır beden figürüm hayatıma bir yük oldu ve beni yiyebileceğimden daha fazla yemeye zorladı . Birini “gerçek bir kadın” yapan o kıvrımları umutsuzca elde etmeye çalıştım.

Hayatımın 19 yılını sıska bir şekilde utandırdıktan sonra, şimdi sahip olduklarımdan mutlu olmam gerektiğini anlıyorum. Zinde ve sağlıklı bir insan olduğum sürece kimse benden bedenimi haklı çıkarmamı isteyemez. Bedenim hakkında aşağılayıcı bir yorumda bulunan birine gücenmem gerektiğinin farkındayım. Güzel olduğumu ve vücudumu sevmem gerektiğini anlıyorum.

Beden kabulü içeriden başlar.

Vücudumuzu, şeklimizi ve bedenimizi sevmeyi öğrenmeliyiz.

Beden ölçülerimizi kimseye mazur göstermemize gerek yok.

Güzel veya kadınsı olan her şey kıvrımlı değildir.

Gerçek bir kadın olarak adlandırılmak için kıvrımlara ihtiyacımız yok.

YORUM BIRAKIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IRMAK dedi ki:

5 numara 10 yıldız kesinlikle kadınların her daim ince güzel bakımlı görünmeleri tamamen toplumsal baskı.zayif yada şişman bence her kadın gerçekten kendiyle barışık olursa güzeldir;)